NATURALNE LECZENIE

KIEŁKI W NASZEJ KUCHNI

Tak jak kapusta, która ma imponującą listę w leczeniu różnych chorób podobnie jest z kiełkami, które poprawiają proces trawienia, zwiększają metabolizm, zapobiegają anemii, pomagają w utracie wagi, obniżają cholesterol, ciśnienie krwi, chronią przed rakiem, wpływają zdrowo na skórę, poprawiają wzrok, wspierają układ immunologiczny i nerwowy. Są niezwykłym źródłem energetycznym dla naszego organizmu i zawsze zalecam je tam, gdzie ludzie są wyczerpani ciężkimi chorobami.

Kiełki mogą pochodzić z różnych roślin: pszenicy, lucerny, soi, fasoli, brokułów itd... i tak jak kapusta jest źródłem leczniczym nie tylko na nasze choroby, również jest częścią naszej żywności... podobnie jest z kiełkami, można je przyrządzać na różne sposoby jako potrawy i dodatki do potraw, są źródłem substancji odżywczych i poprawiają nasze zdrowie.

Wartości odżywcze i lecznicze kiełków znane są z ich witamin i minerałów oraz innych związków organicznych. Zawierają znaczną ilość białka, włókna, witaminy K, kwas pantotenowy, kwas foliowy, niacynę, tiaminę, witaminę C, witaminę A, ryboflawiny. Z minerałów: mangan, miedź, cynk, żelazo, magnez, wapń. Są bogatym źródłem enzymów, które są niezbędne dla naszego zdrowia.

Korzyści zdrowotne kiełków

Jedną z największych ich zalet jest to, że zawierają niezwykle wysoką liczbę enzymów, co zwiększa różne procesy metaboliczne i reakcje chemiczne w organizmie, szczególnie, kiedy chodzi o trawienie. Enzymy są ważną częścią w procesie trawienia i przyczyniają się do rozbijania żywności w przewodzie pokarmowym zwiększając wchłanianie składników odżywczych. Błonnik w kiełkach pobudza soki żołądkowe, toteż kiełki są ważnym bodźcem dla funkcji trawiennych, ułatwiają luźne stolce, więc są doskonałym lekarstwem na zaparcia, co zapobiega rakowi jelita grubego. Ale również można śmiało podawać kiełki w biegunkach, wyregulują układ pokarmowy.

Osobiście najczęściej zalecam kiełki z pszenicy i z brokułów w leczeniu raka ze względu na bogactwo w nich enzymów, zwiększanie metabolizmu, dostarczają do organizmu bardzo potrzebne nam białko, które jest niezbędne prawie do wszystkich procesów fizjologicznych, szczególnie w tworzeniu i utrzymaniu komórek, narządów naprawy, regeneracji skóry, wzrostu kości, rozwoju mięśni, są bardzo ważne w regenerowaniu ciał zniszczonych chemioterapią, radiacją i innymi wyniszczającymi chorobami.

Trawę pszeniczną jest łatwo wyhodować samemu i robić z nie
j soki (LINK!). Kiełki z brokułów można dodawać do kanapek, sałatek... poza tym leczą anemię i regulują układ krążenia, leczą niedokrwistość, niedobór żelaza, gdzie spada bardzo gwałtownie poziom czerwonych krwinek (chemioterapia, radioterapia). Żelazo jest niezbędnym elementem w produkcji czerwonych krwinek.

Anemia doprowadza do zmęczenia, braku koncentracji, mdłości, zawrotów głowy, zaburzeń żołądkowych. Poprzez spożywanie kiełków utrzymujemy odpowiednią ilość żelaza i miedzi co poprawia krążenie krwi zwiększając dotlenienie komórek narządów.

Ze względu na duże ilości substancji odżywczych pomogą zrzucić wagę, hamują uwalnianie greliny, która jest hormonem głodu. Spożywając kiełki nie mamy tendencji do przejadania się... więc osoby otyłe, które chcą schudnąć powinny je wprowadzić do swojej kuchni.

Kiełki to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych Omega 3, które nie tylko wpływają na zmniejszenie szkodliwego cholesterolu, również mają przeciwzapalny charakter, dzięki czemu zmniejsza się naprężenie na układ sercowo-naczyniowy.

Zawartość w kiełkach potasu przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych, zwiększa to krążenie i utlenianie, zmniejsza krzepnięcie krwi i obniża ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.

Kiełki silnie wspomagają układ immunologiczny. Ich zawartość witaminy C sprawia, że są silnym stymulantem dla białych krwinek w organizmie co odpiera infekcje i choroby. I tu należy wspomnieć o witaminie A w kiełkach, która ma właściwości antyoksydacyjne. Wspólnie razem z witaminą C są świetną zaporą antyrakową, wpływają na zawartość wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są dla nas szkodliwe, prowadzą do przeobrażania się (mutacji) zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Są również odpowiedzialne za niektóre choroby serca, przedwczesne starzenie się, zaburzenia funkcji poznawczych i inne problemy zdrowotne. Nasze zdrowe oczy to witamina A, działa jako przeciwutleniacz ochrony komórek oczu od wolnych rodników... toteż kiełki zapobiegają zaćmie, jaskrze, zwyrodnieniu plamki żółtej. Kiełki regulują również nasz układ nerwowy, ponieważ posiadają w sobie niacynę, tiaminę, szczególnie są zalecane u dzieci z nadwrażliwością nerwową.

Mając te wiadomości powinniśmy wprowadzić kiełki do swojej kuchni... możemy je hodować sami, świeże dodawać do sałatek, kanapek, z trawy pszenicznej robić soki. Kiedy je kupujemy musimy uważać gdzie je nabywamy, sprawdzać czy są świeże, przed użyciem należy je dobrze umyć, aby nie nabawić się zatruć bakterią E. coli czy innymi bakteriami.

Vancouver
16 Jan. 2016

WIESŁAWA