TEORIE SPISKOWE

NADPRODUKCHA - TERROR KONSUMPCJI
(NAPISY PL) (POBIERZ)
LINK! DO NADPRODUKCJA - TERROR KONSUMPCJI (VIDEO)POBIERZ:

(serwer mega.co.nz)

 

NAPISY PL

 

INFO:

Film porusza temat społeczeństwa konsumpcyjnego, jego zachowań, celów i braku szczęścia mimo możliwości zaspokojenia wszystkich materialnych potrzeb.

Autorzy filmu stawiają zasadnicze pytania:
-Dlaczego powszechnie obowiązujący konsumpcyjny styl życia wzbudza tyle sprzeciwów i wznieca rewolty antyglobalistów na całym świecie?
-Dlaczego przywilej robienia zakupów i dokonywania wyborów konsumenckich nie prowadzi automatycznie do szczęścia?
-Skąd bierze się poczucie pustki i osamotnienia jednostek pomimo materialnej zasobności społeczeństw zachodnich?

Ten brawurowo montowany dokument (użyto w nim metaforycznie zdjęć z manifestacji alterglobalistów w Genui) do pewnego momentu wydaje się wykładem poglądów radykalnego krytyka ideologii konsumpcji Johna Zerzana. Film wskazuje jednak również innego ideologa, Fidela Castro, realizującego w karykaturze, na żywym społeczeństwie ideę świata bez rynku. Efekt tego zderzenia jest ironiczny, niepokojący.

Dokument współgra ze światowym fermentem ostatnich lat, z ożywieniem ruchów społecznych nowego typu. Ich wspólnym mianownikiem jest potrzeba wyrwania się z letargu. Poszukiwanie idei innej niż konsumpcja, niepodobnej do skompromitowanych ideologii XX wieku. Wreszcie - poczucie wyobcowania w świecie unifikowanym przez wielkie korporacje, a zarazem rozdzieranym przez lokalne fundamentalizmy.

kraj: Szwecja
rok produkcji: 2003
reżyseria Erik Gandini, Johan Söderberg