KRYZYS DUCHA

SNY - PODRÓŻ DO SIEBIE

W krainie naszych snów skrywają się potężne symbole naszego Ja. Nieświadome elementy wnikają do świata naszej rzeczywistości, rysują nowe obrazy, wielokrotnie utkwią głęboko w pamięci i nie chcą odejść. Zachęcają do zbadania symboli, zmuszają do wnikliwego "przeglądu" własnej duszy, wyłaniają z ciemności nieświadome sytuacje, które potrafią zrealizować się w codziennej rzeczywistości.

Jak tłumaczyć swoje sny?

Sny są językiem obrazkowym duszy, pochodzą z głębi nieświadomości; o ile jesteśmy bogatsi skoro możemy zapamiętać senną wskazówkę, dzięki której możemy rozwiązać postawiony nam przez życie problem. Dobrze jest trzymać przy łóżku kartkę i długopis, nauczyć się zapisywać w nocy lub zaraz po przebudzeniu własne sny. Ulatują szybko z pamięci zabierając ze sobą ukryte symbole, nasze drogowskazy. Opisując sny powinniśmy unikać upiększeń, zapisać tylko konkretny motyw snu, powinna to być rzetelna relacja. Należy wiedzieć, że sen jest niewielkim fragmentem tego o czym chce nam powiedzieć nasza podświadomość. Zdarzają się w życiu senne seriale, musimy się im przyjrzeć jakie niosą symbole, jak często się powtarzają, dlaczego do nas wracają, co dla nas znaczą ? Podczas analizy snu powinno brać się pod uwagę więcej niż jeden symbol aby nie zafałszować całego obrazu. Wielokrotnie nie można znaleźć znaczenia symbolu występującego w naszym śnie. Wtedy należy poszukać pokrewnego symbolu o podobnym znaczeniu. Każdy symbol występujący we śnie jest wieloznaczny i może być tłumaczony na różne sposoby. Najważniejsze jest odczucie osoby, która miała sen, ważne co jej podpowiada jej własna intuicja. Zwróćmy uwagę na psychikę osoby, jej aktualną życiową sytuację, jakie wydarzenia poprzedzały sen. Przy tłumaczeniu własnych snów należy być uczciwym wobec siebie, tylko w ten sposób można rozpoznać znaki jakie do nas płyną.

Co oznaczają nocne koszmary?

Każdemu z nas przydarzył się nocny koszmar, przebudził nas w środku nocy i potrafił dźwięczeć w naszej świadomości jeszcze przez długi czas. Koszmary przychodzą gwałtownie, wnoszą w naszą psychikę chorą scenerię. Każdy doświadczył nocnego strachu, wstydu, nie mógł się poruszyć, leciał w przepaść lub spadał z innej wysokości, ratował się ucieczką przed niebezpieczeństwem lub zmagał się ze śmiercią. Doświadczenie tego typu snów związane jest z wieloma konfliktowymi sytuacjami w naszym życiu.

Złe sny zdarzają się wszystkim ludziom bez wyjątku, gorzej jak nękają osobę każdej nocy, jest to sygnał niezadowolenia z własnych poczynań. W psychice tej osoby występuje duży kryzys, potrzebuje pomocy. Podświadoma rzeczywistość wyrzuca na zewnątrz ciemne i niemiłe uczucia. Zainteresowanie własnymi snami może być bardzo pomocne a nawet zbawienne, szczególnie jak nas prześladują koszmarne sny. W takim przypadku dobrze jest skorzystać z pomocy dobrego psychologa.

Koszmarne senne mary ostrzegają, że w ciele i psychice człowieka nastąpiło duże zakłócenie. Może to być alarm ze strony chorego ciała, wskazuje na trudne związki w domu i w pracy, na ciężkie osobiste zdarzenia, a nawet ostrzeżenia przed wypadkiem, trudnościami i wielkim nieszczęściem. W chwili kiedy balansujemy własną osobowość nocne koszmary miękną. Carl Jung na podstawie własnych długoletnich obserwacji dokładnie opisał złe sny ukazujące agresję, demony czy inne straszydła, atakujące zwierzęta, katastrofy. Sny - podczas których mamy serca ściśnięte paniką, strachem. Wszystkie zakwalifikował do grupy "cienia", brzemiennego w skutkach błędu, będące elementem naszego cienia ukazujące się nam w czasie nocnego śnienia. Człowiek ma wiele słabych punktów. Najbardziej niespokojne sny pojawiają się u narkomanów, alkoholików, ludzi opętanych. W ich snach ukazują się inne światy związane z astralem,
ujawniają się nowe niezbyt miłe projekcje, nowe istoty, które odcinają drogi od osobistego wzrastania. Podczas snu dusza takiej osoby krzyczy o ratunek.

Psycholodzy badający sny twierdzą, że są jednak szczęśliwi wszyscy ci, którzy mają nocne koszmary prowadzące do naturalnego oczyszczenia umysłu. Koszmary są tragedią dla duszy, ale kiedy zostaną dobrze zrozumiane człowiek szybko pojmuje co mówi do nas nasze wnętrze. Ignorowanie czy blokowanie tego rodzaju snów nie jest wskazane, tym bardziej przyjmowanie leków poprawiających nastrój, tłumiących lęk przed nocnymi koszmarami.

Kiedy zauważamy, że zaczynają nas nękać nocne koszmary przed każdą nocą należy zrelaksować ciało i umysł. Wieczorem poświęcić kilka minut na fizyczne ćwiczenia, pomedytować, wizualizować umysł cichy i spokojny, wyciąć z niego uporczywe myśli, chaos a te miejsca wypełnić białym światłem. Dręczące sny wynikają w naszą psychikę również z różnych traumatycznych wydarzeń jakie miały miejsce w życiu danej osoby: wojna, gwałt, śmierć kogoś bliskiego, ciężki wypadek czy inne zdarzenie wtargnęły zbyt mocno i zapisały się w umyśle, co powoduje ponowne przeżywanie tego samego zdarzenia, czasami przez długie lata. Wiele z nich tkwi w nas z okresu dziecięcego. W czasie prawidłowo przeprowadzonej terapii poszkodowane osoby powracają do pełnej psychicznej równowagi, duchowej wolności i zapominają o swoich koszmarach.

Specyficzne senne symbole najczęściej przychodzą do nas podczas nocnych koszmarów. Nie ma żadnego doskonałego sennika, który określałby doskonałość symboli sennych. Każdy śniący doświadcza swoich symboli i sam musi się wnikliwie uczyć jak je analizować. Każdy umysł posiada swój indywidualny sposób myślenia, jest odpowiednio nastawiony do życia i ma dawkę swojego optymizmu lub pesymizmu, co może być przyczyną pozytywnego czy negatywnego sennego scenariusza, przesadną lub ignorancką wersją tego samego zdarzenia.

Co nas najczęściej prześladuje podczas sennych koszmarów?

Ataki na nas

- zwykle przedstawią najmocniejszy aspekt naszego cienia,
- u osób z tendencją do przesadzania ściągną jeszcze większe ataki na swoją osobę.

Ignorancja przebudzi aspekt odrzucenia, niedowartościowania.

Śniący sam powinien odpowiedzieć sobie na pytania:
- Dlaczego śniłem taki sen?
- Czy czuję jego związek z moim obecnym życiem?
- Czy to jest moje prawdziwe odczucie czy przychodzi z głębszych pól świadomości?

Zaleca się na taki sen akceptację i spokojną reakcję.

Sny, w których odczuwamy własny upadek

Jesteśmy nie zabezpieczeni, boimy się o coś, nie widzimy światła, świadczą, że potrzebne jest nam większe uziemienie, poczucie rzeczywistości.

Kiedy sytuacja w snach się zmieni:
- doznamy uczucia bezpieczeństwa, wyfruniemy, umiemy utrzymać się na głębokiej wodzie, płyniemy - sytuacja się odwraca.

Samochód pędzący bez kontroli

Życia tej osoby jest zbyt chaotyczne i pozbawione kontroli. Należy zastanowić się co można zrobić aby swoje życie uczynić bardziej spokojnym, zwolnić i nauczyć się czerpać radości ze swojej ziemskiej podróży. Ważny jest właściwy wybór, dobra decyzja; czy powinniśmy zawrócić czy stawiać naprzód następne kroki?

Jeśli decydujemy się na zwrot należy uczynić to bezpiecznie, w najlepszym kierunku i z właściwą prędkością.

Jeśli kroczymy naprzód:
- idziemy w spokoju biorąc na zapas więcej czasu aby usunąć z drogi przeszkody, o które możemy się potknąć.

Nieprzygotowanie lub zbyt późne dotarcie na egzamin

- śnimy, że nie jesteśmy przygotowani lub spóźniamy się na ważny egzamin.

Brak przekonania, że ta osoba odegra właściwie swoją życiowa rolę. Martwi się niepotrzebnie ponieważ jej aktualne predyspozycje są całkiem dobre. Wszystko przebiegnie według planu, mądrze upewnij się czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik i spokojnie idź na umówione spotkanie, egzamin, nic złego nie powinno się przydarzyć.

Uwięzienie, niemożliwość poruszania
się ani wydania jakiegokolwiek dźwięku

Kiedy czuje we własnym życiu zablokowanie; coś w stylu - nie jestem zdolny/a tego uczynić, to ponad moje siły, co ja zrobię aby to zmienić? Po takim śnie należy się zrelaksować i zaakceptować sytuację, spokojnie podjąć właściwą decyzję, wydobyć z siebie to co w tej chwili jest niemożliwe; przez samowyrażenie i wiarę zmieniamy sytuację.

Zakłopotanie

- jesteśmy w publicznych miejscach złe ubrani albo zupełnie nadzy, ale zauważamy, że to tylko nasz problem, inni w ogóle tego nie spostrzegają, mało ich to obchodzi.

Takie sny świadczą o tym, że zazwyczaj my sami zwracamy uwagę na mało istotne rzeczy, wyolbrzymiamy fakty, widzimy tylko jedna drogę - własną, niestety zazwyczaj źle wybraną, według swojego ideału. Czas aby skorygować własne poglądy, traktujmy wszystkie zdarzenia w jakich się znajdujemy bardziej luźno, nie oceniajmy ich zbyt indywidualnie.

Osobiste rany, być rozczłonowanym

- nie chodzi tutaj o ciało fizyczne tylko o rozerwanie duszy na cząstki.

Poraniona - potrzebne jest jej uzdrowienie by ją scalić w jedność. Zbyt dużo przeżyła, jest ciągle poraniona. Już czas na zapomnienie ciężkiego okresu. Właśnie nadchodzi najbardziej właściwa chwila.

Pułapka, potrzask, zasadzka, zamknięcie

Zadaj sobie pytanie:
- czy czuję się w życiu jak w pułapce?
- czy jestem wystarczająco otwarty/a na nowe perspektywy, czy potrafię wprowadzić w życie nowe akcje?

Zazwyczaj odpowiedz będzie brzmiała - nie! Nadchodzi czas na przerwanie tej życiowej sytuacji, uczyń więcej wysiłku i otwórz swoje nowe potencjały, które drzemią w tobie bezużytecznie.

Tonięcie, tsunami, walka z falami, powódź

- zablokowanie własnych emocji.

Zastanów się jak odblokować własne emocje aby się lepiej poczuć, zaakceptować siebie. Co zrobić aby nie być podatnym na zranienia, ochronić się przed ciosami, nie cierpieć z powodu własnej wrażliwości. Te sny mówią o nadchodzącej nowej fali, która pomoże nam przezwyciężyć nasze osobiste cierpienia, da możliwość oddechu pod wodą.

Bezsilność, opuszczenie, płacz jak u dziecka
lub małe zwierzątka: małpki, kotki

Zastanów się czy wystarczająco dbasz o swoje wewnętrzne dziecko? Czy o nim nie zapominasz? Właśnie przypomina ci o swoim istnieniu. Potrzebuje więcej radości życia, śmiechu, wyjścia do innych ludzi czy nawet na spacer. Wyraź się na polu twórczym, bądź bardziej spontaniczną jednostką i ciesz się własnym ciepłem i intymnością. Nadchodzi idealny czas aby zadbać o swoje wewnętrzne dziecko. Małe zwierzątka przypominają jak bardzo lubią je dzieci, poświęć i dla nich więcej czasu, niech i one mają swoją przyjemność. Będą pomocne w nawiązaniu nowych związków, pomogą nam zapomnieć o samotności.

W grupie koszmarnych snów są również sny prorocze i ostrzegające. Symbolizują wyższy poziom wtajemniczenia, współpracę z duchem - opiekunem. Dla przykładu: uszkodzone hamulce w samochodzie, kiedy prowadzisz są ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, mówią aby zatrzymać pęd własnego życia jak również sprawdzić własne ciało.

Oczywiście nie wszystkie prorocze sny ostrzegają przed tragicznym wydarzeniem, nie wszystkie są ostrzeżeniem. Dużo z nich kieruje osobę na właściwe drogi, dzięki nim można nie tylko niejednego się ustrzec, ale wybrać właściwy w życiu kierunek. Śniąc należy być uważnym a nie zbyt sceptycznym. Nie należy się bać ludzi, którzy mają prorocze sny, ostrzegają innych. Lepiej przeanalizować sen niż ulec wypadkowi czy przegapić okazję do naprawy siebie.

Każdego ranka powinniśmy przeanalizować własne sny. Pomyśleć, które są bardziej znaczące, symboliczne. Sny prowadzące nas przez życie z reguły są to te, które pozostawiają po sobie dziwne uczucie, strach, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Zastanówmy się co nam dany sen sugeruje ? Sny ukazują człowiekowi drogę w ciemności. Nadszedł czas aby umieć zajrzeć do własnego wnętrza, umieć wydobyć z niego to co tam jest ukryte.

Senna sfera może zmienić całe nasze życie

Vancouver
30 Nov. 2008

WIESŁAWA