KUNDALINI

JAK FENIKS Z POPIOŁÓW...
(CZĘŚĆ 13)
LINK! DO CZĘŚCI 12
LINK! DO CZĘŚCI 14

Ludzie zawsze rozumieli potęgę Feniksa, przypisywali mu wielkie moce, czcili w swoich religiach. Był ptakiem - ogniwem śmierci i odnowy życia, reprezentował sobą mistyczne tajemnice. Przepiękny ptak o złoto - purpurowym upierzeniu, śpiewający melodyjnym płaczliwym głosem, który swoim wyglądem przypominał ogień jest potężnym symbolem transformacji.

Feniks uważany za symbol słońca, odrodzenia się życia; opisywany już przez Herodota, według niego miał przybywać co 500 lat z Arabii. Mity indyjskie przedstawiają ptaka o purpurowo - złotym upierzeniu, przypominającego kolorem cynamon, który szybował w przestrzeni 500 lat. Egipcjanie znali go jako Benu, znajdujemy o nim informacje w egipskiej "Księdze Umarłych". Po długim okresie przebywania w powietrzu przylatywał do Heliopolis w Egipcie, gdzie spalał się w popiół na świętym ołtarzu. Już następnego dnia odradzał się z popiołów od nowa, a trzeciego już zupełnie był dorosły, pozdrawiał kapłanów i odlatywał na następne 500 lat. Był dla Egipcjan symbolem nieśmiertelności, łączyli go ze wschodzącym słońcem i bogiem RA. Grecy nazywali go Crimson Phoenicia (złoto - purpurowy Feniks). Rzymianie postrzegali go jako pawia lub orła. Niektóre mity podają jakoby zjawiał się co 1461, co 7006 lub 12 594 lat.

Na świecie jest wiele mitów przedstawiających tego ptaka. Wiele krajów, miast używa go jako symbolu własnego miejsca; np. San Francisko, które posiada flagę symbolizującą własne odrodzenie po trzęsieniu ziemi w roku 1906. Na samym kontynencie amerykańskim znajdziemy dużo miejsc utożsamiających się z odrodzeniem z popiołów - ożywających niczym Feniks.

Feniks znany jest na Węgrzech, w Chinach, w Rosji, na Filipinach. W nowożytnej historii Grecji Feniks symbolizuje wyzwolenie się spod jarzma tureckiej niewoli - ich zdaniem odrodzili się niczym Feniks z popiołów  po prawie 500 latach wielkiego ucisku.

Legenda o odradzającym się Feniksie przypomina egipski mit o świętej czapli - symbolu wiecznie odradzającego się słońca. Posiadała złoto - purpurowe pióra,  symbol wschodzącego słońca.

Symbol Feniksa najczęściej jest przedstawiany na tle słońca ze skrzydłami wzniesionymi do lotu. Legendy mówią, że Feniks siada tylko na cesarskich drzewkach (Paulownia tomentosa) rosnących niedaleko domów, aby przyciągnąć szczęście. Co ciekawe, Paulownia ma zdolność odradzania się z korzeni po ścięciu lub spaleniu. Jednak najbardziej wspaniałą cechą rośliny są piękne, pachnące kwiaty.

Feniks według Celtów - ptak Benu symbolizuje Chrystusa - Jego zmartwychwstanie i nieśmiertelność - życie po śmierci.

Jest nadmieniony w Biblii:

"Wtedy myślałem,
umrę w swoim rodzinnym gnieździe
i będę żył długo jak Feniks."

(Księga Joba 29, 18 )

Symbol Feniksa można różnie rozumieć? Śmierć - zmartwychwstanie ..., a może centrum świadomości jako ziarno pod nowy zasiew albo jako kamień węgielny, który odrzucili budowniczowie. Nie docenili jego mocy, jego piękna, a to właśnie on miał być tym wielkim fundamentem pod wspaniałą nową budowlę.

Feniks odrodził się z popiołów na trzeci dzień, spłonęła jego stara natura w mistycznym ogniu na świętym ołtarzu. Piękny ptak przez Persów nazywany Rajskim Ptakiem uczy nas odkrywać siebie na nowo. Cała esencja naszego życia ukryta wewnątrz nas śpi spokojnie, dojrzewa do wielkiej chwili spontanicznego otwarcia. Jedno tchnienie, jeden maleńki dźwięk nadciągający z "góry", a w środku poczujesz własnego ducha, zawsze mieszkał w tobie. Dzięki niemu jesteś ... po prostu jesteś ... przychodzi chwila, spontanicznie budzi się i melduje swoją gotowość, by cię dopingować i uświadomić w pełni jaka potężna siła drzemie w tobie.

Odradzający się złoto - purpurowy ptak doświadcza wolności. Pozwala wyrwać cię z twoich sideł, uwalnia i niesie na nowej fali wiatru. Doświadcz niewidzialnej siły, usłysz pieśń galaktycznych promieni. Twoja podwójna wewnętrzna siła: męska i żeńska coraz mocniej jednoczą się, harmonizują, zaczynasz brzmieć świadomością Boskiego dziecka.

Inspirowany własnym duchem postępuj zgodnie z natchnieniem, wyczaruj piękne formy własnego serca, a dalej poprowadzi cię wrodzony twój instynkt.

cdn...

Vancouver
24 Sep. 2008

WIESŁAWA