NATURALNE LECZENIE

DEPRESJA I ALKOHOL
(CZĘŚĆ 14)
LINK! DO CZĘŚCI 13

LINK! DO CZĘŚCI 15

 

Tak się przyjęło, że umiarkowane spożycie alkoholu nie powoduje problemów. Jednak w ciągu 30-stu ostatnich lat alkohol króluje prawie wszędzie, nie odbędzie się bez niego żadne przyjęcie czy nawet małe odwiedziny. Ludzie zaczynają pić coraz częściej i nie tylko w dojrzałym życiu, pije coraz więcej nastolatków.

Statystyki podają: w krajach wysoko cywilizowanych co 4-ty mężczyzna ma problem alkoholowy i co 7-dma kobieta. W Wielkiej Brytanii na 10-ciu Brytyjczyków pije około 9-więciu.

Alkohol podobnie jak wiele leków, które wpływają na czynności mózgu działa jako środek uspakajający. Lecz przy regularnym piciu zauważa się, że organizm woła... więcej, więcej... w celu osiągnięcia udanego efektu, nie wystarczy mała dawka alkoholu. Efekt ten jest nazwany efektem "tolerancji", znaczy zaczynamy się uzależniać od alkoholu.
 

Alkohol może prowadzić do:

-psychozy
-uzależnień
-samobójstw
-choroby Alzheimera

Spośród osób, które popełniły samobójstwo około 70% było pod wpływem alkoholu.


Alkohol i stany depresyjne. Jaki jest związek?

Badania dowodzą, ze istnieje duży związek pomiędzy piciem alkoholu i depresją. Częste objawy depresji w uzależnieniu alkoholowym to: próby samobójcze, okaleczenie się, regularne picie alkoholu czyni życie pełnym przygnębienia, wynikają konflikty rodzinne, problemy finansowe, utrata zdrowia.

Alkohol nie załatwia problemów lecz jeszcze je zwiększa. Jeśli człowiek jest przygnębiony, brakuje mu energii kuszące jest napić się i mieć wszystko " z głowy". Głównym problemem jednak jest kiedy zaczyna używać picia jako pretekstu do picia, traktuje alkohol jako swoją terapię. Ta terapia kończy się tym, że organizm potrzebuje coraz większych ilości alkoholu. Kobiety uzależniają się szybciej. Jeśli kobieta i mężczyzna z podobną wagą ciała będą pić podobne alkoholowe drinki prawdopodobne jest, że kobieta będzie miała większą ilość alkoholu we krwi. Kobieta zanim sięgnie po kieliszek powinna się dobrze zastanowić.

Picie alkoholu nie rozwiąże żadnego problemu tym bardziej depresji, która w rzeczywistości będzie się tylko nasilać. Problem zostanie zażegnany tylko na chwilę, ale nasili się depresja i lęk.

Każdy kto czuje się w depresji i myśli aby ją leczyć alkoholem; kto bywa przygnębiony, ma problemy w pracy, z przyjaciółmi, w domu powinien szukać innych rozwiązań, nie wolno w takiej chwili sięgać po alkohol.


Uzależnienie od alkoholu:

Alkohol jest skutecznym sposobem uzdrowienia własnych problemów lecz tylko na parę godzin. Kiedy jesteś w depresji, brak ci energii sięgasz po alkohol, zaczynasz pić regularnie używając go jako lekarstwa lub środka na nieśmiałość. Wadą alkoholu jest to, że ludzka maszyna pod jego nadmiernym wpływem "siada" i traci zdolności w podejmowaniu decyzji. Osoba nie bywa też kontaktowa, zaczyna bełkotać, robi "dziwne numery" a na drugi dzień wstydzi się i żałuje za "grzechy."


Symptomy uzależnienia:

- czujesz się nerwowy
- zaczynasz nie cierpieć pracy 
- zaczynasz pić coraz wcześniej
- budzisz się rano, trzęsą ci się ręce
- pijesz coraz więcej aby uzyskać dobry efekt
- twoje picie wpływa na stosunki międzyludzkie
- zaczynasz nosić przy sobie alkohol aby go mieć pod ręką

Picie w celu uspokojenia własnych lęków, depresji wpływa na chemię w mózgu i zwiększa coraz bardziej ryzyko depresji. Powoli życie staje się przygnębiające, coraz więcej wynika argumentów z otoczeniem, problemy z pieniędzmi, seksualne.


A co z ludźmi młodymi?

Młodzi nadużywają alkoholu z początku tylko "dla fanu" aby utracić kontrolę nad rzeczywistością, łatwiej się jest im wyrazić na zewnątrz, poznać nowe osoby.

Problem picia u nastolatków w większości krajów wysoko cywilizowanych jest duży. W tej grupie jest również najwięcej samobójstw. Często piją alkohol aby łatwiej poszaleć... czy się zabić. Popadają tak samo na depresję alkoholową jak dorośli.

Z wiekiem człowiek ma tendencję do utraty mięśni i wzbogaca się w nieco więcej tłuszczyku. Alkohol nie jest absorbowany przez tkanki tłuszczowe, więc zadawala się tkanką beztłuszczową. Starsze osoby, u których coraz więcej tłuszczu muszą wiedzieć, że alkohol zaczyna bardziej zbierać się w organach istotnych dla życia (a nie w tkance tłuszczowej) takich jak mózg, mięśnie, wątroba. Oznacza to, że alkohol bardziej niszczy starszych ludzi. Alkohol jest związany z ryzykiem wczesnej śmierci mężczyzn w średnim wieku. Często bywają w ciężkiej poalkoholowej depresji.


Uważaj na alkohol - znaki ostrzegawcze!

- zaczynasz używać alkoholu regularnie, bo nie radzisz sobie w własnymi emocjami: złością, frustracją, lękami lub depresją
- pijesz aby czuć się pewnie
- pijesz bo masz "kaca"
- twoje picie wpływa na relacje z innymi, zazwyczaj o podobnych zachowaniach
- zaczynasz odczuwać do siebie: wstręt, gniew, przychodzą myśli samobójcze
- ukrywasz ile pijesz
- słuchaj co mówią o tobie inni: zobacz czy cię nie zaczynają unikać bo kiedy pijesz robisz się: złośliwy, agresywny, zgorzkniały, ponury, uciążliwy dla innych
- zaniedbujesz własne obowiązki
-ważne u kobiet, zaniedbują swoją rodzinę

Matki, pamiętajcie; cierpią wasze dzieci, nie odbierajcie im prawdziwego dzieciństwa!


Co robić kiedy piję za dużo?

- unikaj sytuacji ryzyka picia
- rozmawiaj z najbliższymi, niech ci pomogą
- ustawić sobie cel aby zmniejszyć ilość pitego alkoholu (jeśli nie umiesz sobie poradzić z natychmiastowym zatrzymaniem picia)
- w ciężkich przypadkach rozmawiaj z lekarzem, terapeutą
- zastosuj drinki o słabym działaniu zanim całkowicie rzucisz picie


Ucz się jak odejść od alkoholu:

Niektórzy ludzie mogą rzucić alkohol bez żadnych problemów. Inni będą mieć objawy abstynencyjne: głód, drżenie, niepokój.


Pomoc w depresji alkoholowej:

Należy przestać pić lecz trzeba wiedzieć, że pierwsze oznaki lepszego samopoczucia będą widoczne dopiero po kilku tygodniach. W tej terapii potrzebny jest specjalista, lekarz, grupy wsparcia, AA.

U większości ludzi, którzy piją występuje duży niedobór ważnych składników odżywczych z powodu niezdrowej diety oraz dużej zawartości toksyn w organizmie z powodu alkoholu.


W trakcie leczenia ważna jest:

witamina C:

Która będzie wspierać organizm. Pomaga oczyścić tkanki z alkoholu i zmniejszy objawy abstynencyjne.

witamina E oraz witamina B complex:

Zmniejszają dolegliwości wycofania alkoholu.

Amino acid glutamine:

Pomaga w zmniejszeniu głodu alkoholowego.

Warzywa:

- zwłaszcza liściaste, najbardziej ciemne, żółte i pomarańczowe
- naturalne soki z warzyw i owoców, można użyć: sałatę, szpinak, selery, pory, pomidory, marchew, kapustę, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, jabłka.

Fiber:

- pomaga oczyszczać z toksyn.

Ekstrakty z winogronu:

Pomagają zmniejszyć pożądanie na alkohol, przy ich pomocy następują cięcia od 25-50%. Ważne w pierwszej fazie leczenia.

Noni juice:
(LINK!)

Bardzo pomocny w leczeniu uzależnień.


Pomocne zioła:

Kudzu:

Roślina bogata w izoflawony. Zabezpiecza przed alkoholizmem (szczególnie ważne dla młodzieży z predyspozycjami wrodzonymi). Kudzu także dodaje energii. Uspokaja nerwy, oczyszcza wątrobę, wzmacnia i regeneruje śledzionę, odtruwa organizm.

Badanie dokonane w Harvard Medical School udowodniły, że Kudzu redukuje zapotrzebowanie na alkohol w 90%. Kudzu także redukuje zapotrzebowanie na tytoń. Pomocne jest na kaca, przy biegunkach, bólach głowy, wymiotach, itp.

Poza tym pomocne w leczeniu narkomanii, arytmii, przeciw-rakowe, przeciw-konwulsyjne, anty-utleniacz, obniża nadciśnienie krwi, poprawia trawinie, wzmacnia system immunologiczny, najlepsze zioło na wzmocnienie i regenerację organizmu. Stosować: 1000 mg 3 x na dobę przez 7 dni.

Dziurawiec:

Ostatnie badania wykazały, że dziurawiec może zmniejszyć spożycie alkoholu, jest za to odpowiedzialny hyperforin, który występuje w dziurawcu (Bradfort School of Pharmacy - Wielka Brytania).

Tatarak - Acorus calamus:

Korzeń czyszczący krew, antystresowy, oczyszcza wątrobę, stosowany w leczeniu alkoholizmu i redukuje zapotrzebowanie na tytoń (należy w tym przypadku żuć kłącze tataraku). W przypadku leczenia alkoholizmu stosować: krople: 10-30 kropli 2 x dziennie lub pić napary: filiżankę 2 x dziennie.

Męczennica cielista - Passion flower:

Jest powszechnie wykorzystywana do relaksacji. Obniża poziom stresu. Zwalcza uczucie strachu. Pomaga na bezsenność. Łagodzi dolegliwości psychiczne związane z dojrzewaniem. Pić napary: 2 x dziennie po pół filiżanki.

Gorzknia - Quessia:
(Pierasma excelsa)

Intensywnie gorzkie drzewo rośnie w Kolumbii, Argentynie, Gujanie, Meksyku, Panamie. Drzewa rosną wysoko, posiadają długie, pierzaste liście i różowe kwiaty. Indianie używali go jako środka leczniczego w leczeniu układu pokarmowego, stymulowaniu żółci, oczyszczaniu wątroby, nerek. Bardzo jest pomocny w niestrawności żołądka.

Mieszanka Quessia i imbiru jest skuteczna w chorobie alkoholowej. Pić napary: 3x dziennie po 1 filiżance (łącznie z imbirem)

Ostropest - Milk thistle:

Roślina podobna do ostu. Zielarze znają ją od 2000 lat, była stosowana w leczeniu przewlekłych chorób wątroby. Chroni wątrobę przed toksynami. Badania wykazują, że wyciągi z ostropestu zarówno zapobiegają i naprawiają szkody wyrządzone wątrobie przez opary z toksycznych związków chemicznych.

Supplementy z ostropestu używane do detoxykacji wątroby, nawet w poważnych uszkodzeniach.

Kurkumina:
(tumerik, kurkuma)

Obniża stężenie cholesterolu LDL, zwiększa przepływ krwi i pomaga pozbyć się toksyn, które powstały z powodu alkoholu.

Badania wykazały, że Kurkumina ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, substancji chemicznych, które mogłyby uszkodzić komórki. Zapobiega rakowi prostaty. Zawiera sile rodniki przeciwutleniacze, które mogą wzmocnić układ immunologiczny.

Tumerik - Curcuma:

Ekstrakt, silny utleniacz, tak samo potężny jak witamina C i E. Pomaga w usztywnionych stawach, w niestrawności, w zagrożeniu komórkami nowotworowymi. Oczyszcza wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Przyjmować 1 tab. 3x dziennie.

Reishi:
(LINK!)

Pomaga w leczeniu alkoholizmu ale tam, gdzie nie ma jeszcze uszkodzonej wątroby.

Carctol:
(LINK!)

Leczy z alkoholizmu i pomocny w uszkodzeniach wątroby.

Poza tym w leczeniu będą pomocne:

- omega 3 kwasów tłuszczowych
- olej z czarnej porzeczki
- olej z wiesiołka
- olej lniany

Cynk:

Eliminuje toksyny, zmniejsza zdolności żołądka na przetwarzanie alkoholu. Zażywać: 30 mg na dobę.

Osoba wychodząca z nałogu miewa jeszcze jeden wielki problem;

- uzdrowienie własnego domu, rodziny, znajomych.

Niezmiernie ważny czynnik aby powrócić do normalnego życia.


Samopomoc:

-Spacery na świeżym powietrzu
-Wspólnota religijna
-Zdrowa dieta
-Poradnia AA
-Medytacja
-Yoga

Można znaleźć wiele sposobów wychodzenia z uzależnień ale najważniejszą rzeczą jest aby naprawdę tego chcieć!

cdn...

29 Aug. 2009

WIESŁAWA