NATURALNE LECZENIE

KOZIERADKA POSPOLITA
(Trigonella foenum-graecum L.)

Kozieradka pospolita, kozieradka lekarska (Fenugreek)- roślina zielna z rodziny bobowatych (Fabaceae Giseke). Inne nazwy (zwyczajowe) to: fenegryka, greckie siano, koziorożnik boża trawka. Dziko rośnie w rejonie sięgającym od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego aż po Chiny, natomiast jej uprawy znajdują się niemal na całym świecie (również w Polsce).

Zastosowanie

Roślina lecznicza: jej nasiona są jednymi z najbardziej bogatych w śluzy (ich zawartość przekracza nawet 40%) , tłuszcze, śladowe ilości olejków etercznych, saponiny steroidowe,w tym pochodne diosgeniny (stosowana w terapi hormonalnej i doustnych środkach antykoncepcyjnych), flawonoidy, cholinę, lecytynę, witaminy PP, F, D i alkaloid trygonelinę.

Kozieradka działa przeciwmiażdżycowo. Zapobiega marskości wątroby, przyśpiesza procesy detoksykacji (odtruwania) i eliminacji toksyn z ustroju. Zapobiega także zastojom żółci i rozwojowi kamicy żółciowej. Chroni wątrobę przed wpływem niektórych ksenobiotyków (leków, węglowodorów). Preparaty kozieradkowe podane doustnie wywierają również wpływ przeciwkaszlowy i przeciwdepresyjny.


anoreksja

Osłabienie fizyczne i psychiczne, wychudzenie, zanik mięśni, choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe stawów, złamania kości, niedokrwistość, zaparcia, kamica żółciowa, stłuszczenie serca, nerek i wątroby, choroby alergiczne, kaszel, nieżyty układu oddechowego; stany zapalne powiek, spojówek i gałki ocznej (okłady + zażywanie doustne); troficzne choroby skóry (zewnętrznie + doustnie), owrzodzenia skóry, ropnie, przetoki ropne skórne, plamy na skórze, krwiaki, sińce, owrzodzenia błon śluzowych, stany zapalne jamy ustnej, gardła i narządów płciowych, oparzenia, rany, odleżyny; choroba wrzodowa, ostre nieżyty przewodu pokarmowego z bolesną biegunką i bólami brzucha; uprawianie kulturystyki bez wyraźnych efektów przyrostu mięśni, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, niedobór estrogenów, niedoczynność kory nadnerczy, zaparcia, hemoroidy, stany zapalne odbytu. Do irygacji i nasiadówek: stany zapalne pochwy i warg sromowych, świąd sromu. Za granicą przetwory z kozieradki zalecane są przy impotencji (niemocy płciowej) oraz w okresie przekwitania (menopauzy), bowiem działają estrogennie.

Kozieradka bywa też używana u matek, które mają zaburzenia laktacji, a dawniej jako środek do powiększania piersi.

Kozieradka jest jedną z najstrszych roślin stosowanych w medycyne, używaną już przez starożytnych Egipcjan i Hipokratesa, wiele osób stosuje ją również za afrodyzjak. Kozieradkę stosuje się także w cukrzycy, obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza insulinooporność komórek w cukrzycy typu II.

Ponieważ kozieradka ma dużą wartość odżywczą, mocno zaleca się ją w przypadkach wychudzenia, a nawet anoreksji.

Ważne: kozieradki nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Fenugreek Extract: ekstrat z kozieradki bogaty w phyto estrogen , kozieradka pomaga w hormonalnej produkcji i ułatwia rozwój sutkowych gruczołów, w których jest estrogen chemiczny Trigonelline, znajdowany w Kozieradce. Potrafi powiekszyć biust nawet o trzy rozmiary.

Do celów leczniczych zbiera się:
- nasiona, - Trigonellae semen syn. Foenugraeci semen

Można z nich sporządzać: wyciągi płynne, nalewki, okłady ze zmiażdżonych nasion. Można także używać do okładów rozgrzewających.

Na rynku jest wiele produktów z kozieradki. Często jest łączona z innymi ziołami.