NATURALNE LECZENIE

ŁUSZCZYCA - PSORIASIS
(CZĘŚĆ 1)
LINK! DO CZĘŚCI 2

Już w starożytnej Grecji donoszono o objawach tej choroby, której nazwa pochodzi od greckiego słowa psora (łuska). Znana jest więc od czasów Hipokratesa. Często była mylona z innymi schorzeniami skóry, np. trądem. Nawet dziś przez mniej doświadczonych lekarzy, jest błędnie rozpoznawana. Na skórze pojawia się osutka (nie swędząca) złożona z drobnych grudek pokrytych srebrzystymi łuskami. Na skutek ich powiększenia może dojść do powstania ognisk różnej wielkości (głównie na kolanach, łokciach, skórze owłosionej głowy). Przy lekkim zadrapaniu występuje objaw tzw. krwawienia punkcikowatego. Łuszczyca dotyka 2-4 procent populacji. Przyjmuje się więc, że w Europie i USA zapadają na nią 2-4 osoby na 100. Rzadziej chorują Murzyni i Azjaci, a Eskimosi grenlandzcy w ogóle jej nie znają. Ma na to wpływ z pewnością sposób odżywiania. W 30% przypadków występuje rodzinnie, co oznacza, że niektórzy ludzie są do niej bardziej predysponowani. Obostrzenie jej objawów i w niektórych przypadkach pierwsze wysiewy spowodowane są często przez zapalenie górnych dróg oddechowych angina oraz ropne stany zapalne jak i również różnego typu infekcje bakteryjne. Dlatego chorzy na łuszczycę powinni o wiele bardziej o siebie dbać, poddawać się badaniom i starannie leczyć wszelkiego rodzaju infekcje i ogniska zapalne wewnątrz organizmu. Łuszczyca może występować w wielu postaciach - ciężki przebieg ma krostkowa i stawowa. Ze względu na ewentualność zagrożenia życia, w niektórych przypadkach, wymaga leczenia szpitalnego.

Istotą tej choroby są dwa zjawiska, które nie dają się oddzielić stan zapalny skóry i nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka (najbardziej powierzchniowej warstwy skóry). Występują również podejrzenia, że pewne zmiany na skórze powodujące ogniska ropne nie są wynikiem zakażenia bakteryjnego, ale są powodowane złożonymi mechanizmami autoagresji, za które podejrzewany jest wirus HPV (powodujący m.in. powstawanie kurzajek). Wirus ten sprawia, że skóra jest traktowana jako ciało obce, co powoduje szybsze rozmnażanie się komórek. U zdrowego człowieka dzieli się 3 procent tych komórek, u chorego na łuszczycę aż 40 procent !

Na obecnym etapie wiedzy medycznej nie ma leków, które mogą całkowicie zagwarantować, że nie będzie nawrotów choroby. A jednak w każdej, nawet najcięższej postaci konwencjonalna medycyna potrafi pomóc usunąć zmiany skórne. Konwencjonalne leczenie łuszczycy najczęściej polega na smarowaniu zmienionych chorobowo miejsc maściami złuszczającymi (np. maścią salicylową), maściami steroidowymi oraz dziegciami. Często też stosuje się leczenie skojarzone. Polega ono na stosowaniu środków farmakologicznych (maści oraz leków doustnych) w połączeniu z fototerapią. Sposób leczenia musi przy tym odpowiadać rodzajowi łuszczycy. Każdy przypadek jest inny. W zależności od postaci choroby i oceny lekarza należy dobrać odpowiedni sposób postępowania.

Większość badań potwierdza, że najlepsze efekty terapeutyczne przy leczeniu łuszczycy przynosi sól Morza Martwego. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyjechać na naturalne leczenie nad Morzem Martwym osiągamy poprzez naświetlania i kąpiele solankowe.


Sól Morza Martwego

Sama w sobie wpływa korzystnie na łuszczycę, czego dowodzą wieloletnie badania.

Skład chemiczny soli Morza Martwego (1 kg):
Magnez 102 400 mg
Mangan 9,1 mg
Potas 152 500 mg
Sód 44 900 mg
Stront 17,7 mg
Wapń 1370 mg
Żelazo 4,5 mg
Amon 410 mg
Bromek 3920 mg
Chlorek 580 000 mg
Fluorek 283 mg
Jodek 0,8 mg
Siarczan 470 mg
Węglan ok. 1000 mg
Wodorofosforan 8 mg
Wodorowęglan 13 800 mg

Składniki chemiczne zawarte w soli Morza Martwego mają korzystne działanie w zastosowaniach zewnętrznych:

- brom: silny aseptyk niszczący drobnoustroje chorobotwórcze na skórze, reguluje rogowacenie skóry, co sprzyja jej odnowie;
- jod: aseptyk, pomaga w procesie gojenia się ran, tarczyca potrzebuje jodu do prawidłowej produkcji hormonów (duży niedobór jodu występuje w górach, ale należy pamiętać, że nawet nad morzem duże nasycenie tego pierwiastka występuje tylko w pasie 500 metrów od linii wody). W wyniku niedoboru jodu skóra staje się wysuszona i zaczyna się łuszczyć;
- potas: reguluje gospodarkę wodną organizmu, pobudza przemianę materii w komórkach, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania serca;
- magnez: ważny składnik komórek skóry, przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia skóry i reguluje proces jej łuszczenia, działa antystresowo;
- sód i chlor: regulują gospodarkę wodną organizmu, dbają o magazynowanie wody w komórkach, pobudzają krążenie krwi w skórze;
- fosfor: odgrywa ważna rolę w tworzeniu tkanek kości i zębów, jest istotnym składnikiem błony komórkowej;
- siarka: niezbędna do tworzenia białek endogenicznych, obecna w witaminie B, która bierze udział w tworzeniu warstwy rogowej chroniącej skórę, siarka jest antyseptykiem, reguluje wilgotność skóry.

Sól z Morza Martwego bardzo pomaga w leczeniu łuszczycy. Składniki zawarte w soli Jericho głęboko przenikają w skórę unieszkodliwiając bakterie, oraz normalizują wytwarzanie łoju. Na łuszczycę pomaga kąpiel całego ciała (kąpiel całkowita). Kąpiel przeprowadza się 3 razy w tygodniu przez miesiąc a następnie raz na tydzień. Poza kąpielą całkowitą zaleca się stosowanie innych środków kosmetycznych, np. mydło z czarnego błota lub siarkowe, szampon z dodatkiem czarnego błota. Idealnym środkiem terapeutycznym w przypadku chorób skórnych jest linia kosmetyków terapeutycznych Dr Kremer, przygotowana specjalnie aby ulżyć w dolegliwościach skóry.

Łuszczycy nie należy się bać, choć jest to choroba przewlekła trwająca na ogół przez całe życie. Dzięki starannemu postępowaniu można przez wiele miesięcy a nawet lat uniknąć jej nawrotów. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.
 

Jak zaczyna się łuszczyca?

Zdrowa skóra odradza się około 30 dni. Tyle czasu zwykle upływa, zanim komórki przesuną się z podstawnej warstwy skóry na jej powierzchnię. Łuszczyca jest chorobą polegającą na tym, że z niewiadomego powodu produkcja komórek warstwy podstawnej skóry w pewnych miejscach staje się nienormalnie szybka. Komórki osiągają wtedy powierzchnię skóry, nie po 30 lecz po 3 dniach, po czym szybko obumierają, a skóra w tym miejscu intensywnie rogowacieje. U dzieci i młodzieży bodźcami powodującymi nasilenie zmian chorobowych są przede wszystkim infekcje (grypa, angina, zapalenie oskrzeli). U wielu dorosłych objawy łuszczycy nasilają się pod wpływem stresów, a także zażywanych leków np. betablokerów. Często zmiany łuszczycowe pojawiają się także po urazach i zranieniach skóry lub po zabiegach operacyjnych, a więc w wyniku zaburzeń homeostazy organizmu. Sprzyjają im także wahnięcia hormonalne, np. u niektórych kobiet objawy łuszczycy podczas ciąży niemal całkowicie ustępują, u innych zaś bardzo się nasilają. Na przebieg tej choroby niekorzystny wpływ może mieć również dieta. Na przykład kwas arachidonowy nasila reakcje zapalne i zaostrza zmiany na skórze w przebiegu łuszczycy. Wielopokoleniowe doświadczenia oparte na niekonwencjonalnej terapii łuszczycy, stosowania naturalnych substancji leczniczych, mimo, iż nie ma zwykle silnej podbudowy naukowej, wydaje się często zbliżać, do upragnionego optimum.

Pacjenci chorzy na łuszczycę mają trzykrotnie zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca, tak wykazały nowe badania. Naukowcy spekulują, że ogólnoustrojowe zapalenie osłabia układ sercowo-naczyniowy, zwiększając tym samym problemy z sercem.

Najnowsze badania amerykańskich naukowców sugerują, że styl życia, czynniki takie jak: stres i palenie wpływa ujemnie na genetyczną mutację. U wielu ludzi istnieje błędne przekonanie o łuszczycy, że to tylko choroba skóry, a to jest bardziej skomplikowane zagadnienie; łuszczyca może powodować uszkodzenie innych części ciała poniżej powierzchni, takich jak stawy (tak wypowiada się Liz Rog z Narodowej Fundacji Chorób Łuszczycy w Portland, Oregon, USA,) Specjalny rodzaj komórek układu immunologicznego znanych jako TH1 aktywnych w łuszczycy zauważono także w stanach naczyń krwionośnych serca. Naukowcy ostrzegają i proponują zdrowe jedzenie i rzucenie palenia.

"Nie chcemy straszyć pacjentów
ale jest to bardzo ważne."

Dokuczliwe objawy łuszczycy mogą się zaostrzyć podczas przyjmowania niektórych leków; głównie przeciwbólowych i przeciwmalarycznych. Choroba często nasila się podczas stosowania diety obfitującej w białko, natomiast ubogiej w błonnik.

Łuszczyca bardzo rzadko występuje u dzieci. Pierwsze zmiany skórne najwcześniej ujawniają się w wieku kilkunastu lat. Możliwe, że wpływ na tą chorobę mają zjawiska związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie w okresie dojrzewania. Najczęściej zmiany łuszczycowe pojawiają się w późniejszym wieku gdy w organizmie nastąpiło osłabienie prawidłowej pracy niektórych organów. Dotyczy to przede wszystkim wątroby, nerek, jelit i płuc. Organy te mają ważne zadanie oczyszczania organizmu. I jeśli ta funkcja zostanie osłabiona to stężenie toksyn osiągnie taki poziom, że organizm będzie musiał usuwać toksyny w inny sposób. U pewnych osób złogi gromadzą się w organach ciała np. w stawach, u innych w największym organie ciała jakim jest skóra.

A ona posiada mechanizm obronny przed toksynami w postaci intensywnego złuszczania. Do źródeł toksyn należą choroby a szczególnie stany zapalne. Nawet minimalne ognisko zapalne jakim jest zainfekowany korzeń zęba nie dający żadnych widocznych objawów może być źródłem toksyn. I nawet nie chodzi o masę takich toksyn ale o odczyn alergiczny jaki toksyny mogą wywoływać. Pierwszą czynnością jaką chory powinien wykonać to wyleczyć zęby. Należy zrobić prześwietlenie górnej i dolnej szczęki i dokładnie sprawdzić czy nie ma gdzieś stanów zapalnych przy korzeniach lub czy znajdują się ułamki korzeni zębów usuniętych wiele lat wcześniej. I nawet gdy brak zewnętrznych objawów stanów zapalnych w jamie ustnej warto płukać ją środkami antyseptycznymi. Stany zapalne to podstawowa przyczyna łuszczycy. Również wieloletnia zła dieta może doprowadzić do osłabienia organizmu. Literatura związana z Edgarem Cayce, amerykańskim wizjonerem, podaje jako jedną z przyczyn łuszczycy, ścienienie ścianek jelit i dwunastnicy.

Według tych informacji pocienione jelita słabo chronią przed ponownym wchłanianiem toksyn z treści pokarmowej. Medycyna zna kilka sposobów na osłabienie zmian łuszczycowych skóry choć sama choroba traktowana jest jako nieuleczalna i stosuje się leki i zabiegi zachowawcze. Choroba ma częste nawroty i gdy chory uważa, że nic mu już nie grozi pojawia się ponownie. Jest swoistym ostrzeżeniem o złym stanie organizmu lub pojawieniu się choroby układu pokarmowego i innych części organizmu. Nawet drobny stan zapalny zęba może wywołać nowe wykwity. Podobnie jest np. z kawą. Wykwity pojawiają się jednak po pewnym czasie i nie zawsze są kojarzone z dietą lub stanami zapalnymi.

cdn...