NATURALNE LECZENIE

MIĘTA PIEPRZOWA
Mentha piperita

Mięta pieprzowa, mięta lekarska (Mentha piperita L.) - gatunek byliny należący do rodziny jasnotowatych. Spontaniczny mieszaniec międzygatunkowy mięty nadwodnej (M. aquatica) i mięty zielonej (M. spicata) powstały prawdopodobnie w Anglii ok. 300-350 lat temu i tam wprowadzony do uprawy, początkowo w hrabstwie Sureey, a potem w okręgu Mitcham. terenu pochodzi pierwszy opis zawarty W Polsce jest rośliną uprawną, czasami dziczejącą.


Właściwości lecznicze:

Wewnętrznie:

Wyciąg z liści działa pobudzająco na układ nerwowy i wzmaga czynność wydzielniczą żołądka, wątroby, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie, ułatwia trawienie, pobudza łaknienie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych, umożliwia prawidłowy pasaż treści jelitowej i przeciwdziała zastojom żółci w pęcherzyku żółciowym, działa wiatropędnie, ułatwiając odejście gazów i zmniejszając wzdęcia, działa przeciwskurczowo i antyseptycznie ogólnie, a w szczególności w jelitach, niszcząc drobnoustroje Gram-dodatnie i Gram-ujemne, działa uspokajająco, obniża nieco ciśnienie krwi, lekko pobudza popęd płciowy, zmniejsza wydzielanie mleka, znieczula, osłabia bóle jelitowe, wywołuje miesiączkę. Przy dużych dawkach ogranicza i hamuje senność.

Zewnętrznie:

Działa antyseptycznie, przeciwpasożytniczo, przeciwskórczowo, liście, lecz znacznie silniej. W postaci aerozolu jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym również dla szczepów antybiotykoodpornych, ma właściwości przeciwbólowe, po zastosowaniu na błony śluzowe nosa także chłodzące i zmniejszające obrzęki w nieżytach. Na nieuszkodzoną skórę mentol działa przeciwświądowo, drażni zakończenia nerwowe, wywołuje uczucie chłodu, zmniejsza ból i stan zapalny, niszczy bakterie.


Wskazania lecznicze:

Wewnętrznie:

Liście mięty i ich wyciągi poleca się na zaburzenia trawienne np. bóle brzucha, wzdęcia, utratę łaknienia, przy utrudnionym trawieniu tłuszczów np. w dwunastnicy, w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, w kolce jelitowej, przy nieprawidłowej fermentacji
w jelitach, przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, przy lekkiej niewydolności wątroby i zbyt małym wytwarzaniu żółci, w kamicy żółciowej, żółtaczce, skurczu mięśni jelit i przewodów żółciowych, obecności bakterii chorobotwórczych w jelitach, wymiotach, biegunkach, opuchliźnie, zaburzeniach miesiączkowania, nerwicach wegetatywnych. Olejek mięty stosuje się doustnie tylko w bakteryjnym zapaleniu dróg żółciowych. W schorzeniach wątroby, jelit i pęcherzyka żółciowego olejek miętowy jest składnikiem złożonych preparatów ziołowych.

Zewnętrznie:

Płukanie jamy ustnej i gardła naparem, smarowanie maścią lub emulsją przy nieżycie nosa i obrzęku błony śluzowej i w niektórych chorobach skórnych. Przy bólach nerwowych, migrenowych, reumatycznych stosuje się smarowanie olejkiem. Jako pasta do zębów i w postaci cukierków do ssania odkaża i odświeża usta. Inhalacje w nieżytach gardła i oskrzeli. Mentol stosuje się zewnętrznie w bólach neuralgicznych i mięśniowych, np. zawiesinę olejową w chorobach skórnych i świądzie, w nieżycie jamy ustnej, gardła i krtani.

W aromaterapii podaje się, że olejek miętowy stosuje do inhalacjii przy przeziębieniach i grypie, często w połączeniu z olejkiem lawendowym. Bardzo dobrze udrażnia kanały nosowe i zatoki . Kąpiele z dodatkiem olejku (nie więcej niż trzy krople na wannę) mają działanie rozgrzewające i antyreumatyczne.

Parówka z olejkiem miętowym łagodnie oczyszcza skórę zwłaszcza trądzikową. Zimne kompresy z olejków miętowego i lawendowego przykłada się na czoło przy bólach głowy . Przeciwstawne działanie olejków: miętowego - stymulujące i lawendowego - uspokajające, skutecznie eliminuje przyczyny dolegliwości.

Mocny zapach olejku miętowego działa odstraszająco na owady i gryzonie dla spotęgowania efektu można połączyć go np. z olejkiem eukaliptusowym.

Przeciwwskazaniem do stosowania olejku miętowego i mięty jest równoczesne stosowanie leków homeopatycznych. Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność.


Olejek miętowy stosuje się do:

kąpieli - problemach żołądkowych, infekcjach górnych dróg oddechowych, schorzeniach reumatycznych

masażu - przy depresjach, zmęczeniu psychofizycznym, przy bólach reumatycznych

inhalacji i aromatyzacji powietrza - infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienie, grypa