NATURALNE LECZENIE

ODKRYTO PRZYPADEK URZĘDNIKA,
KTÓRY PRZEŻYŁ BEZ MÓZGU... 52 LATA

Czy da się żyć bez mózgu? Zapewne większość z Was odpowie, że jest to niemożliwe (przeczytajcie o leku, który powoduje kurczenie się mózgu). Przypadek pewnego Francuza pokazuje jednak, że cuda się zdarzają. Uwierzycie, że udało mu się przeżyć bez mózgu 52 lata?! Media po raz pierwszy pisały o tym niesamowitym przypadku klinicznym w 2007 roku. Pacjent o imieniu Mathieu miał wówczas 44 lata. Okazuje się, że mężczyzna wciąż żyje i funkcjonuje zupełnie normalnie.

Mathieu prowadził zwyczajne życie: miał żonę, dzieci i pracował jako urzędnik służby cywilnej. Stan jego zdrowia nie budził żadnych zastrzeżeń, aż do 2007 roku, kiedy przyszedł on do lekarza uskarżając się na silny ból w nogach. Po tym, jak testy nie wykazały u niego żadnych niepokojących zmian, lekarze postanowili przeprowadzić rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową jego mózgu. Ku ich zdumieniu, w trakcie badania nie byli w stanie znaleźć tego narządu!

To, co zobaczyli wprost ich zszokowało: 90% objętości czaszki pacjenta wypełniał płyn mózgowo-rdzeniowy, a pozostałe 10% - to obszary istoty szarej. Resztę stanowiła jedynie cienka warstwa rzeczywistej tkanki mózgowej. „Trudno jest mi oszacować, z jakim procentem zmniejszenia mózgu mamy dokładnie do czynienia, ponieważ nie użyto oprogramowania do pomiaru jego objętości. Ale wizualnie, jest to ok. 50% do 75% redukcji” - powiedział Lionel Feuillet, neurolog z Mediterranean University in Marseille we Francji.

Na początku nikt nie mógł uwierzyć w to, że przy prawie całkowitym braku mózgu, mężczyzna ten mógł prowadzić zupełnie normalne życie. Jedynym „odchyleniem” od normy był u niego stosunkowo niski poziom IQ wynoszący 75, ale nie przeszkodziło mu to w podjęciu pracy urzędnika.

„Przypadek Mathieu poddaje pod wątpliwość konieczność posiadania wszystkich części układu nerwowego, by człowiek mógł poprawnie funkcjonować i po raz kolejny przypomina nam o trudnościach, jakie nauka może napotkać podczas badań nad mózgiem” - twierdzą badacze.

Źródło angielskie: LINK!

Źródło polskie: LINK!