NATURALNE LECZENIE

POSTY I OCZYSZCZANIE
(CZĘŚĆ 1)
LINK! DO CZĘŚCI 2

Poszczenie i oczyszczanie może być podnoszącym na duchu doświadczeniem, które wzmacnia zdrowie i poprawia nastawienie umysłu. Można pościć nie jedząc nic, spożywając tylko jeden pokarm lub eliminując jeden, bądź kilka pokarmów z diety. Post może trwać od jednego do kilku dni, a nawet kilka tygodni. Prawie wszyscy współcześni ludzie potrzebują postu, który oderwałby ich od trwającego całe życie schematu trzech posiłków dziennie uzupełnianych przekąskami. Niemal każda tradycja lecznicza bądź religijna zaleca post jako metodę przynoszącą korzyści zdrowotne bądź duchowe.

Wielu naszych przodków pościło. W okresie wiosennym, kiedy wyczerpywały się zimowe zapasy, pościli nawet kilka tygodni, żywiąc się jedynie wodą i wiosenną zieleniną. Współczesne poszczenie wiąże się ze spożywaniem dużych ilości soków, jednak może to doprowadzić do poważnego osłabienia metabolizmu i "ognia trawiennego" (wg medycyny chińskiej). Należy dostosować rodzaj postu do konkretnej osoby!

Skuteczność poszczenia wiąże się z przyspieszeniem procesu oczyszczania i odnawiania organizmu. Tak zwane pokarmy "oczyszczające" są zazwyczaj remediami na większość chorób i przypadłości, które są związane ze stanem "nadmiaru" w naszych ciałach. Powszechnie zakłada się, że lepsze jest szybsze oczyszczenie i dlatego większość ludzi ucieka się do "błyskawicznych" metod oczyszczania organizmu, takich jak zastosowanie soków owocowych, bądź warzywnych. Odkryto jednak, że choć szybka metoda może być skuteczna i spektakularna, to dłużej działające posty budują w człowieku wytrzymałość i wiarę w mądrość życia, mogą one stać się podporą u tych, którzy są przepełnieni stresem i potrzebują na co dzień oparcia.

Kiedy osiągnie się stabilność w sposobie odżywiania dzięki zastosowaniu zrównoważonej, pozbawionej skrajności diety, ekstremalne oczyszczanie stanie się mniej atrakcyjne niż wcześniej. Po ograniczeniu przez pewien czas przyjmowania produktów o silnych właściwościach, automatycznie osiąga się pewien poziom równowagi, a najbardziej odpowiednie posty występują w okresach, kiedy przez dzień bądź dwa je się po prostu tylko zboża albo kilka warzyw bądź owoców.

Ponieważ człowiek przez większość swojego życia odżywia się pewnymi określonymi rodzajami pożywienia, to na każdego inaczej będą działały podczas postów rodzaje pokarmów, jakie służą do oczyszczania organizmu. Chodzi o pozostałości jakie w ciele zalegają jako balast, który należy usunąć. Pozostałości te najczęściej pochodzą z pożywienia kwasotwórczego, wysokotłuszczowego i tworzącego śluz (mięso, ryby, drób, jajka, większość nabiału, większość zbóż i roślin strączkowych, cukier, leki i substancje chemiczne).

W wyniku stosowania tych pokarmów dochodzi do zakwaszenia organizmu, rozwijają się choroby i infekcje. Dotyczy to szczególnie stanów artretycznych i reumatycznych. Organizm powinien być lekko zasadowy, aby mógł dysponować alkalicznymi rezerwami na kwasotwórcze warunki, takie jak stres, brak ruchu, złe nawyki żywieniowe. Najbardziej alkalizującymi produktami są owoce, warzywa, kiełki, młode pędy zbóż i zioła.

Dla zdrowia organizmu ważna jest jakość śluzu na błonach śluzowych. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą przyczyniać się do wytwarzania ciężkiego śluzu, który zakłóca oddychanie, blokuje zatoki, układ moczowy i trawienie. Jedzenie późno w nocy również powoduje powstawanie tego typu złogów.

Przeprowadzanie postów w czasie których je się warzywa, owoce i zboża przynosi bardzo dobre i trwałe rezultaty. Nie daje on co prawda tak szybkich i spektakularnych efektów jak bardziej drastyczne posty (na przykład taki, gdy pije się tylko wodę), jest jednak to post całkowicie bezpieczny i mniej stresujący dla osób, których dieta była do tej pory kaloryczna i obfita.

Jeśli u kogoś występują objawy gorąca (czuje, że jest mu gorąco, nie lubi upałów, pije ogromne ilości napojów orzeźwiających, ma czerwoną cerę) lub nadmiaru (osoba krzepka, o mocnym głosie, z silnym pulsem, grubym nalotem na języku) to powinien stosować w czasie postu surowe warzywa, owoce i soki. Ci, u których występują objawy zimna ( dreszcze, bladość, awersja do zimna i upodobanie do ciepła) powinni pościć jedząc gotowane warzywa, zboża, pić rozgrzewające herbatki ziołowe. Ludzie wychudzeni nie powinni pościć.

Kiedy przeprowadza się post tylko z zastosowaniem płynów, drugiego lub trzeciego dnia pojawia się uczucie głodu, a po jakimś czasie ono znika. Jak pojawi się ponownie, jest to znak, że organizm pościł już wystarczająco długo. Z powodu nagromadzenia nadmiaru kwasów, tłuszczów, śluzu, trucizn, pozostałości infekcji, leków i metali ciężkich, które zalegają w organizmie współczesnego człowieka, zaleca się post nie dłuższy niż 7- dniowy na płynach lub 14- dniowy na określonych pokarmach stałych, jeśli przeprowadza się post samemu i nie korzysta z porady doświadczonej osoby. Intensywny proces uwalniania się toksyn może bowiem przewyższać możliwości układów wydalniczych organizmu. Krótsze posty, jednodniowe, lub nawet trwające pół dnia mogą też być bardzo pomocne, jeśli przeprowadza się je co tydzień.

cdn...

Źródło: Paul Pitchford "Odżywianie dla zdrowia"