NATURALNE LECZENIE

TRĄDZIK RÓŻOWATY
(Rouzerfia lub Rosacea - ang.)

Trądzik różowaty to przewlekła choroba charakteryzująca się rumienieniem się twarzy. Czasami widać pryszcze, czasami mocniej wpływa na oczy. Przede wszystkim dotyczy osób białej rasy, głównie z północno - zachodniej Europy, został nawet nazwany - przekleństwem Celtów, ponieważ najczęściej dotyka ludzi mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Trądzik różowaty dotyczy obu płci, lecz zdarza się częściej u kobiet przeważnie między 30 - 60 rokiem życia (również bywa u młodszych).

Trądzik zazwyczaj pojawia się jako zaczerwienienie na twarzy (policzki, nos, czoło, a nawet na uszach). W niektórych przypadkach bywają dodatkowe objawy takie jak: półtłuste zaczerwienienia, rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych, małe guzki na ustach i krosty. Dodatkowo bywają czerwone oczy i osoba cierpiąca odczuwa w nich swędzenie, pieczenie i kłucie. W zaawansowanych przypadkach może być gruby i czerwony nos, ta przypadłość zwana jest Rhinophema i nie ma w tym przypadku nic wspólnego z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Istnieją cztery podgrupy zachorowań:

1. Erythematotelangiectatic różowaty: czyli trwałe zaczerwienienie (rumień) z tendencją do łatwego rumienienia się. Chory również może mieć rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i odczucia swędzenia, pieczenia.

2. Papulopustular różowaty trwałe zaczerwienienia z tendencją do czerwonych uderzeń, pojawiają się krosty, które zazwyczaj bywają 1 do 4 dni i same znikają, co bywa mylone z trądzikiem.

3. Phymatous różowaty: związany z czerwonym i grubym nosem, pogrubieniami skóry i rozszerzeniem naczyń krwionośnych twarzy. Może wpłynąć na czoło, policzki, powieki, uszy.

4.Ocular różowaty: czerwony, suchy, podrażniający oczy i powieki. Bywają odczucia swędzenia, pieczenia w oczach i duży obrzęk wokół oczu.

Trądzik różowaty może mieć różne formy, w tym bardzo piorunujące i bardzo powolne.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Dużą rolę odgrywa temperatura, oparzenia słoneczne, jednym słowem intensywne promienie słoneczne, poza tym duży wysiłek, stres, lęki, zimny wiatr, przenoszenie się z zimnego do gorącego klimatu. Toteż cierpiący na trądzik różowaty wychodząc na spacery powinni się osłaniać przed promieniami słonecznymi i wiatrem.

Oczywiście bardzo duży wpływ ma żywność i napoje, które mogą wywoływać zaczerwienienie skóry, w tym alkohole, kofeina, herbata (szczególnie gorące), żywność bogata w histaminy i pikantne jedzenie.

Pokarmy bogate w histaminę: czerwone wino, sery, jogurt, piwo, wieprzowina i wieprzowe wędliny, w tym boczek

Wyżej wymienione produkty mogą powodować nawet trwałe zaczerwienienie twarzy z powodu nietolerancji histaminy.

U chorych z trądzikiem różowatym zauważono podwyższony poziom peptydu cathelicidin, podwyższony poziom warstwy rogowej enzymów tryptic (SCTE). Do powstawania choroby poważnie przyczyniają się bakterie jelitowe, które gwałtownie wzrastają.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku zależy od jego podtypu. W ciężkich formach leczenie może trwać nawet do dwóch lat, w tym czasie należy cały czas kontrolować pacjenta, choćby ustąpiły objawy, to jednak należy się liczyć z ich powrotem.

Dermatolodzy najczęściej stosują antybiotyki i inne maści, a ostatnio tak modne terapie laserem, które niestety bywają skuteczne tylko na krótki czas. Skoro nie zastosujemy odpowiedniej terapii problemy wracają (wiem to z własnych obserwacji).

Toteż przy leczeniu trądziku różowatego należy bezwzględnie podjąć właściwa dietę. Wyeliminować pokarmy zawierające wysoko - fruktuzowy syrop kukurydziany, cukier, wszystkie produkty z kukurydzy, nabiał, gluten, orzeszki ziemne.

1. Należy jeść dużo produktów pełnoziarnistych, migdałków, ciemno zielone liściaste warzywa, które zawierają witaminy z grupy B (przeciwzapalne), inne warzywa: cukinię, buraki, kapustę włoską, szpinak, brokuły, cebulę.

Owoce: jabłka, wiśnie, śliwki, winogrona, granaty, jagody, jeżyny. Wszystkie te warzywa i owoce bogate są w przeciwutleniacze oraz bioflawonoidy, które wzmacniają tętnice i żyły w celu zapobiegania ich rozszerzeń, szczególnie na twarzy.

2. Można jeść ryby bogate w kwasy Omega-3 (łosoś, halibut, sardynki), 3 x w tygodniu.
W celu uzyskania Omegi-3 można stosować do jedzenia olej lniany i siemię lniane.

3. Kamfora. Nanieść olejek kamforowy na dotknięte chorobą obszary skóry. Kamfora jest łatwo wchłaniana przez skórę i ma kojące działanie, przeciwbólowe i antybakteryjne. Dodatkowo leczy roztocza, które często pojawiają się w chorej skórze.

Można zastosować mieszankę wykonaną z oleju kamforowego z gliceryną i dodać 500 mg metronidazolu, smarować chorą skórę przez 15 dni. (ta mieszanka nie powinna spowodować żadnych ubocznych skutków), lecz bywają czasami u niektórych osób alergie, toteż należy zrobić wcześniej próbkę na skórze. Bywa, że jest skuteczny sam metronidazol lub metrogel.

4. Rumianek. Wskazane są rumiankowe okłady. Wprzódy go zaparzyć, później przechować w lodówce w celu schłodzenia. Okłady muszą być zimne. Stosować bawełniane ściereczki. Można stosować maść rumiankową lub olejek.

Rumianek działa kojąco i przeciwzapalnie, zawiera terpenoidy, matricin, chamazulene, flawonoidy, luteolinę, i kumarynę, która jest naturalnym antykoagulantem krwi. Dlatego nie wolno podawać rumianku podczas krwawień, ale będzie skuteczny w usuwaniu rozszerzonych naczynek. Bywa, że niektóre osoby są uczulone na rumianek. Mogą wystąpić wysypki skórne, obrzęk gardła, duszność, i anafilaksja.

5. Lawenda . Zastosować lawendowy olejek na obszar objęty chorobą. Należy położyć niewielką ilość olejku, wprzódy sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Jeśli tak się zdarzy umoczyć wacik w oleju waniliowym i posmarować to miejsce.  Lawendy nie wolno stosować u kobiet w ciąży i podczas karmienia dziecka. Działania niepożądane: bóle głowy, nudności, wymioty, dreszcze.

6. Zielona herbata. Stosować z niej kompresy podobnie jak z rumianku, 2 x dziennie. Zielona herbata zawiera epikatechiny i epigalokatechiny, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, które szczególnie przydatne są w leczeniu trądziku różowatego, który jest mocno wrażliwy na słońce.

Nie stosować w czasie ciąży i podczas karmienia dziecka. Także kiedy osoba ma problemy z sercem, zaburzeniami czynności nerek, wrzodami żołądka, z ostrymi zaburzeniami psychicznymi.

7. Lukrecja. Nałożyć na chore miejsce żel zawierający Licorice (lukrecję). Poprawia wygląd skóry (zmniejsza rumień, swędzenie) już w ciągu dwóch tygodni.

8. Płatki owsiane. Owsianka chroni skórę łagodzi swędzenie, jest środkiem przeciwzapalnym, nawilża, oczyszcza. Ugotować owsiankę na wodzie, dobrze wystudzoną nałożyć na chore miejsca.

9. Olejek z drzewa herbacianego. Smarować na chorą skórę. Ma działanie antyseptyczne, może zabić zarazki oporne na antybiotyki. Olejek z drzewa herbacianego zawiera ponad 100 komponentów, głównie monoterpenów, seskwiterpeny i ich alkohole, które są odpowiedzialne za aktywność przeciwbakteryjną,. Przed użyciem sprawdzić odczyn na alergię.

Wszystkie ziołowe środki powinny być wykorzystane jako środek miejscowy, stosowany na chorą skórę.

Należy zapamiętać:
w trądziku różowatym bezwzględnie powinno się unikać alkoholu, czekolady, gorących napojów, ostrych przypraw, peelingu twarzy, ostrych zapachów, gorących kąpieli, sauny, intensywnego słońca, stresu, ostrego makijażu. Należy pic dużo wody, aby utrzymać skórę nawilżoną.


Pogłębianie trądziku różowatego może wywołać depresję, toteż jest ważne aby go leczyć.

13 May 2012

WIESŁAWA