KRYZYS DUCHA

UŻYWKI
(CZĘŚĆ 1)
LINK! DO CZĘŚCI 2

Za zdrowie człowieka odpowiedzialne są trzy aspekty:

- fizyczny, dotyczący ciała fizycznego

- psychiczny, zdrowa psychika, znaczy zdrowa osobowość bez jakichkolwiek zaburzeń świadomości. Zdrowy psychicznie człowiek ma zdolność podejmowania samodzielnych decyzji nie tylko we własnym życiu. Może być odpowiedzialny za losy innych

- duchowy, "czystość", moralny i etyczny światopogląd, prawidłowe zrozumienie dobra i zła. Współdziała we wszystkim dla własnego dobra i innych.

Wszystkie błędy w stylu życia odbijają się negatywnie na zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Kościół głosi, że brak wstrzemięźliwości jest grzechem. Jednym z przykazań jest aby zachować umiar w jedzeniu i piciu. Zaleca trzymać posty. Nieprawidłowe jedzenie po dłuższym czasie doprowadza organizm do chorób. Brak umiaru w jedzeniu nadmiernie eksploatuje narządy trawienne obciążając układ krwionośny co z kolei doprowadza do niedotlenienia mózgu. Złe dobieranie produktów żywnościowych potrafi znacznie ograniczyć prawidłowe funkcje organizmu. Bardzo ważna jest dobrego zdrowia. Należy jeść powoli, przeżuwać i mieszać kęsy ze śliną. W ten sposób ułatwimy pracę żołądkowi. Ważny też jest dobór zdrowego pożywienia, musi być bogate w warzywa i owoce.

Zalecany przez wiele religii post jest ważną i czasami najlepszą terapią w wielu chorobach. Można wstrzymać się przez kilka dni od spożywania niektórych produktów np. mięso lub przejść na kilkudniową głodówkę.

Warto pomyśleć o diecie wegeteriańskiej.


Zdrowe jedzenie

Kiedy usuniemy błędy w stylu jedzenia z pewnością dużo dolegliwości przepadnie bez żadnego leczenia. Oprócz nieprawidłowego odżywiania wielka grupa ludzi spożywa nadmierną ilość kawy, herbaty, cukru, wyrobów konserwowanych i koloryzujących, które przynoszą szkodę dla organizmu.


Skutki złego odżywiania

Złe odżywianie i nadużywanie wszelkich używek; kawa, herbata, tytoń, cukier, alkohol i narkotyki zaburzają przemianę materii i równowagę psychofizyczną. Dla prawidłowego zdrowia człowieka fundamentem jego bytu jest psychika, właściwa postawa do życia. Ogólnie jest przyjęte, jak bardzo istotne jest pozytywne myślenie, unikanie konfliktowych sytuacji. Żyjemy w czasach pełnych stresu w konsekwencji czego nękają nas nerwice, ale często ludzie nie zdają sobie w ogóle sprawy, że bardzo źle wpływają na stan zdrowia psychicznego agresywne filmy, niewłaściwe książki i karmienie naszego ducha brutalnymi i niemoralnymi pożywkami. Wielce szkodliwa jest jazgotliwa muzyka: np. rockowa i heavy metal.

Ostatnie lata niosą coraz więcej uzależnień od alkoholu, tytoniu i narkotyków na całym świecie. Osoby dotknięte tym problemem mają w znacznej mierze zniszczoną wolę a to właśnie od niej zależy sukces. Każda używka zażywana przez dłuższy czas (nawet ta pozornie nie groźna), wywiera destruktywny wpływ na psychikę i niszczy godność. Wiele ludzi pragnie pozbyć się nałogów, lecz nie jest im łatwo. Również kiedy człowiek wkracza w nadmiernie życie seksualne wcześniej czy później narazi własną psychikę i ciało na utratę równowagi i staje się uzależnionym od własnych pożądań (sexsoholik).
 

TYTOŃ

Nałóg tytoniowy wymaga leczenia. Palacze są narażeni na większą zachorowalność na choroby nowotworowe, układu krwionośnego i nerwowego. Wiąże się to z zawartością szkodliwych substancji chemicznych w wyrobach tytoniowych, które przenikają do jamy ustnej i powoli zatruwają cały organizm. Najbardziej znaną z tytoniowych trucizn jest nikotyna. Coraz więcej krajów wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych a łamanie tych praw jest karalne. Niestety duża grupa palaczy w ogóle się nie liczy z niepalącymi, lekceważy zagrożenie jakie niesie palenie tytoniu i usilnie szkodzi zdrowiu osób niepalących. Działania takie uchodzą za negatywne i nieetyczne.

Dzisiejszy człowiek, który dba o własne środowisko powinien zająć odpowiednią postawę wobec palaczy. Nie powinien pozostawać obojętny na ten problem. Szczególnie są narażone małe dzieci, których rodzice palą w tych samych pomieszczeniach, w których przebywają ich pociechy.

Ci, którzy tak postępują muszą wiedzieć, że narażają własne bezbronne dzieci na duże ryzyko zachorowania na ciężkie choroby. Niszczą delikatne struktury dziecięcego układu nerwowego. Najgorszym jednak zagrożeniem dla dziecka jest paląca matka w czasie ciąży i w okresie karmienia. Te kobiety nie zdają sobie sprawy jak wielką krzywdę wyrządzają własnemu dziecku.

Z powodu palenia papierosów wzrasta ryzyko na niedokrwienie mózgu. W konsekwencji palacze są zagrożeni udarem mózgu. Również osoby, które są narażone na wdychanie dymu tytoniowego są nie mniej zagrożeni niż oni sami. Kiedy mąż (żona) pali paczkę papierosów dziennie, drugi z małżonków lub domowników wdycha 1 paczkę papierosów.

W chwili rzucenia palenia ryzyko znacznie się obniża lecz należy wiedzieć, że nawet po
10-ciu latach palacz będzie bardziej narażony niż osoby niepalące. Znane są już dzisiaj grupy terapeutyczne prowadzący terapię odwykową i pomagają skutecznie uwolnić się od nałogu tytoniowego. Jeśli ktoś nie może sobie poradzić sam z nałogiem nikotynowym powinien skorzystać z takich terapii.
 

ALKOHOL

Znacznie poważniejszym problemem jest alkoholizm. W tym przypadku z powodu alkoholika potrafi cierpieć cała rodzina. Istotnym skutkiem tej choroby jest dokonujące się spustoszenie duchowe. Alkohol wnika głęboko w struktury nerwowe i mózg. Z reguły uzależniony czuje się odrzucony od Boga i sam też odrzuca Boga. W przypływach gniewu i nienawiści potrafi mu złorzeczyć. Taki stan często doprowadza do odrzucenia alkoholika przez środowisko i zamiast pomocy i współczucia ze strony innych zostaje spychany na dalszy plan. Gniew może przerodzić się w agresję i wtedy szuka ofiary swojego nałogu. Często jest to najbliższa rodzina.

Już 30 g alkoholu obniża:
- sprawność mięśni o 17%
- czas podjęcia decyzji wydłuża się o 10%
- brak koncentracji o 35%
- skutki braku koordynacji 60%

"Pijaństwo zabiło więcej ludzi
niż wszystkie wojny razem wzięte"

(Generał Pershing)

"Alkohol jest rakiem na ciele
ludzkiej społeczności,
który pożera i niszczy najlepsze jej wartości"

(Abraham Lincoln)

Coraz bardziej obniża się granica wieku alkoholików. Już w szkołach jaki ma fatalny wpływ na ich psychikę. Młodzież powinna być od wczesnych lat uświadamiana jak bardzo niebezpieczny jest alkohol. Dzieci często idą w ślady rodziców i nie widzą w tym nic złego.

Statystyki mówią, że już 7- letnie dzieci bywają uzależnieni od alkoholu. Wielu "tatusiów" uważa swoich synów za kumpli do kieliszka. W szkołach młodzież bywa przymuszana do picia przez swoich rówieśników. Nie jest łatwo walczyć z tym uzależnieniem a jeszcze ciężej żyć pod jednym dachem z alkoholikiem. Jednak należy robić wszystko aby pomóc tym ludziom. Nie wolno zostawiać ich bez pomocy. Ratunek jest możliwy.

Osoby, które mają kontakt z alkoholikiem powinni prosić o pomoc Boga bo Jego moc jest większa niż człowieka słabość.

Ważne aby w tym czasie alkoholikowi pomagali najbliżsi (odmawiali za niego modlitwy).
Sam alkoholik nie potrafi zaufać Bogu.

PORADNIE AA

Uzależnienia od alkoholu stają się śmiertelnymi. Alkoholicy posiadają ograniczoną wolę więc oczywiście ich sama dobra wola nie wystarcza. Konieczne jest objęcie tych ludzi odpowiednimi warunkami. Potrzebna jest pomoc psychologa czy nawet psychiatry aby określił przyczyny picia alkoholu. Alkoholizm jest wstydliwym tematem i osoby uzależnione nie chcą o tym mówić a nawet zaprzeczają sobie samym. Wielokrotnie są przekonani, że mogą sobie pomóc samodzielnie o własnych siłach.

Na całym świecie powstają kluby anonimowych alkoholików (AA) i działają różne instytucje pomagające wyjść z uzależnienia.

Ale powszechnie wiadomo, że nie jest możliwe całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej.

Jak do tej pory nie ma żadnych środków farmakologicznych leczących alkoholizm. W terapii są jedynie dostępne środki ograniczające spożycie alkoholu. Kuracje odwykowe powinny odbywać się pod opieką przeszkolonych fachowców: lekarzy, psychiatrów, psychologów i innych terapeutów. Przede wszystkim należy odtruć organizm, znaleźć przyczyny, które stały się czynnikiem uzależniającym i starać się usunąć je z psychiki chorego, wyleczyć choroby spowodowane przez alkohol, następnie pozostaje odbudowanie psychiki i osobowości. Zdarza się, że musi zupełnie zmienić swoje dotychczasowe życie, należy mu w tym pomóc.

Mało ludzi wie, że alkohol nie jest trawiony przez organizm. Ma szkodliwy wpływ na narządy wewnętrzne: mózg, serce, wątrobę, żołądek, nerki i jelita, Doprowadza do otępienia umysłowego i zaniku wyższych uczuć. Nawet niedzielne picie nie jest obojętne dla zdrowia i może szybko doprowadzić do choroby alkoholowej.

Poradnie AA pomagają rozwiązywać problemy wśród alkoholików: kolegów i koleżanek, którzy są uzależnieni. Wspólne spotkania i dyskusje w gronie takich samych ludzi pozwala wspierać się wzajemnie. Łatwiej zrozumieć co czuje taka osoba przez drugą, która ma ten sam problem.

Każdy może zgłosić się do AA i uczestniczyć w ich spotkaniach. Grupy AA są tworzone w placówkach zdrowotnych i przy kościołach chrześcijańskich. Uzależniony sam decyduje do jakiej grupy chce przynależeć.

Nie należy się wstydzić!
Należy walczyć o własną trzeźwość
aby włączyć się z powrotem do normalnego środowiska.

cdn...

Vancouver
10 Jan. 2008

WIESŁAWA